Március 15-i városi rendezvényen vettünk részt

Március 15-i városi rendezvényen vettünk részt
Március 15-i városi rendezvényen vettünk részt
Március 15-i városi rendezvényen vettünk részt
Március 15-i városi rendezvényen vettünk részt
Március 15-i városi rendezvényen vettünk részt

,,Ember és polgár vagyok.

  Mint ember mi boldog!” (Petőfi)

 

Hogyan emlékeztünk a város ifjúságával együtt március 15-re?

 

Debrecen város az idén nagyszabású rendezvénnyel emlékezett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hőseire, s egyben különleges évfordulót ünnepelt. Az 1849-es év első felében dicsőséges napokat élt meg a cívisváros lakossága, hisz a kormány Debrecenbe költözésével a város fővárosi rangot kapott. Továbbá a magyar függetlenségi nyilatkozatot is itt fogadta el 1849. április 14-én a debreceni országgyűlés, ezzel kimondva a Habsburg-ház trónfosztását, Magyarország függetlenségét.

A város a 175 évvel ezelőtti debreceni események felelevenítését tűzte ki célul. A megemlékezés középpontjában az 1849. március 15-i események álltak, hiszen az ország városai közül Debrecenben ünnepelték először ezt a napot nemzeti ünnepként. A rendezvényre a szervezők megszólították Debrecen diákságát, így a város iskolái 175 fő diákkal vettek részt a rendezvényen. Iskolánk 32 fiatallal képviseltette magát, a 12.B, a 12.D és a 9.D osztályok tanulói vállalkoztak erre a feladatra.

Az ünnepséget főpróba előzte meg. A résztvevő diákok 9 órakor gyülekeztek Kossuth téren felállított színpad mellett, ugyanis a zászlófelvonást követően itt tartották a finálé dal főpróbáját. Ezután a diákok közösen átmentek a Petőfi térre, ahol 10 órakor kezdődött az ünnepi megemlékezés és koszorúzás. 10.30-kor indult az ünnepélyes masírozás a Piac utcán át a Kossuth térig. Iskolánk tanulói a második csoportként álltak be a zászlóvivő katonák, illetve a katonazenekar mögé. Némi várakozás után indult meg az ünnepélyes menet, több idősebb ünneplő és sok kisgyerekes szülő kísérte a felvonulókat.

10.35 körül állt meg a menet Megyeházánál, ahol a diákok elszavalták a színészek jelenete után  Petőfi Sándor Nem ért engem a világ című versét. A tömeg ezután továbbment, majd megállt a régi Városházánál, ahol a színészek által megidézett első felelős kormány tagjai és Kossuth szóltak az ünneplőkhöz. 11 óra után ért az ünneplő tömeg a Kossuth térre, ahol az „Ébredjetek! hisz örömünnepünk van!" című ünnepi műsor finálé dalában is részt vettek a diákok. Iskolánk tanulói is felvonultak a színpadra, ahol közösen énekelték a város ifjúságával a Kormorán Együttes A költő visszatér című dalát.

  A városi ünnepségen résztvevő diákjaink lelkesen, fegyelmezetten, ugyanakkor jókedvűen töltöttek el kb. 3-3,5 órát, amely nem csak a megemlékezést, hanem a pihenést, napozást,  sőt a ,,csapatépítést” is szolgálta a jókedvű beszélgetésekkel.

 

Köszönjük Kósa Judit tanárnőnek, hogy elkísérte az iskolát képviselő csoportot a rendezvényre!